Kaclitreyakar.com nedir? Kurucuları kimlerdir? [Söyleşi]

Nedir bu kaçlitreyakar ?

kaclitreyakar.com ziyaretçilerine kesintisiz ve kaliteli hizmet sunar. En son model araçların yakıt değerlerini araştıran ziyaretçilerine en doğru bilgiyi vermeyi amaçlayarak başladığımız projemiz ziyaretçilerimizin katkılarıyla en iyi deneyimi sunmaya devam edecek.

Ayrıca Otomotiv dünyasından son haberlerin, Güncel kampanyaların, gelişen teknolojiyle ilgili faydalı bilgilerin de yer alacağı sitemiz siz otomobil tutkunlarının açılış sayfası olacak…

Misyonumuz, sürekli geliştirmekte olduğumuz özelliklerimiz ile ziyaretçilerimize pratik, görsel açıdan zengin, teknik açıdan yüksek kalitede tüm aramalara cevap verecek donanımda ve kesintisiz hizmet vermektir.

Vizyonumuz 2014 yılında Türkiye’nin en çok arama sonuçlarında yer alan en iyi girişim sitesi olmak, en çok aranan araçlarda bilgileri sitemiz üzerinde bulundurmak, 2016 yılında Türkiye’nin en iyi 100 sitesi arasında yer almaktır.

Kaclitreyakar.com Kurucuları ile Yapılan Söyleşi:

2013 yılının sonlarına doğru kurulmasına rağmen, kısa süre içinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilen kaclitreyakar.com’un kurucu ortakları Kemal Kerem Bozokluoğluve Burçin Kadıoğlu ile bir söyleşi gerçekleştirildi.Söyleşide proje hakkında, kurulduğu günden bu yana bu kadar hızlı büyümenin temel sebeplerine ve projenin ilk nasıl hayata geçirildiğine dair bilgiler yer alıyor.

Siteyi incelediğimizde ise projenin temel amacı aracınızın ortalama ne kadar yakıt tükettiği, aracınızı en iyi yakıt tasarrufu ile nasıl kullanacağınız, günlük akaryakıt fiyatları gibi konular hakkında bilgiler yer alıyor.

Otomobil sektörünün hızla geliştiği ülkemizde, hergün binlerce yeni araç trafiğe çıkmakta ve trafik yoğunlu ise o kadar artmaktadır.Son dönemde yaşanan siyasal ve politik olayları da düşünürsek yeni yıl ile birlikte başta akaryakıt olmak üzere çeşitli kurumlara zamlar geldi.Örneğin geçtiğimiz yıl sonunda litresi 2.85 TL olan LPG bu yıla girerken litresi 3.10 TL’ye kadar çıktı.

Hal böyle olunca aracınızın yakıtını, özellikle işin maddi tarafını göz önüne alan araç sürücüleri için daha ekonomik kullanmak gerekiyor.Kaclitreyakar.com aracınız ile ilgili tüm yakıt durumlarını güncel olarak sizinle paylaşıyor.Hatta siz de araç detay sayfasında yaşadığınız yakıt deneyimlerini bir form sayesinde sitede paylaşabiliyorsunuz.

Yapılan söyleşinin tüm detaylarına aşağıdaki yazımızdan göz atabilirsiniz.

Kerem Bey sizi tanıyabilir miyiz ?

Avcılar Endüstri Meslek Lisesi’ndeki Elektronik bölümündeki öğrenimimin ardından Anadolu Üniversitesi Elektronik Haberleşme bölümünden mezun oldum. Bilgisayarla tanıştığım ilk günden beri ona olan aşkımı asla inkar etmedim. Bu arada benim için bilgisayar demek kuzenimin evinde bana oynatmadığı comodore 64’ demekti. Web teknolojileri konusunda hiç eğitimim olmamasına rağmen 1994 yılından bu yana bir şekilde sektörde yer almaya çalışıyorum. Bu işe işletmeler için html tabanlı web siteleri yaparak girdim. Bu durum benim için hobiyken başkaları için anlamsız bir kazanç kapısıydı o dönemde. İnsanlara web sitesi sahibi olmalarının ne kadar önemli olduğunu anlatmak oldukça zordu. Bilinmeyen bir şeyi anlatabilmek kolay değildi ama çabalarım sonuç verdi. Öyle ki 2004’te ilk dizüstü bilgisayarımı yaptığım 16 web sitesinden kazandığım gelir sayesinde aldım.

2007 yılında ilgimi hep çeken bir sektörde olma kararını verdim. E-ticaret o zamanlar bu kadar yaygın olmasa da yavaş yavaş kendini sektörde hissettiriyordu. İlk E-Ticaret deneyimim “Vatanbilgisayar.com” oldu. Sevgili patronum Hasan Vatan bu süreçte bana hep inandı ve güvenini hiç eksik etmedi. Uzun yıllar hizmet verdikten sonra da kariyerimde yeni bir adım atma kararı alıp Avrupa’nın en büyük elektronik zinciri “Mediamarkt.com.tr”de yeni görevime başladım. Ancak üretkenlik ruhumda durmak bilmeyen bir patlama duygusu. Durdurmak mümkün değil. Önce “bahseyorum.com” ardından “hydepark.com.tr” gibi alanında pek parlak olmayan ama hizmet veren fikirlerle yola çıktım. “Bahseyorum” benim ilk göz ağrımdır.

Üniversite yıllarında tanıştığım arkadaşım ve şimdiki ortağım Burçin Kadıoğlu ile bir gün fikir alışverişinde bulunurken aslında bugün kurduğumuz “ www.kaclitreyakar.com” un temellerini bir anda yemek sofrasında atıverdik. “Fikir benden uygulamak senden.” dedi bana! Kanımdaki kıpırtıyı anlatamıyorum hala. Üç gün içinde tüm hazırlıklarını yapıp siteyi isim haklarını da satın alarak yayına aldık. Gecelerce bilgi girmekten başka bir şey yapmadığımız günlerin tadını Burçin ile birlikte şimdi çıkarıyoruz.

Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümü mezunuyum. 2000 yılında Amd işlemcilerin ısı sorunu nedeniyle el yaktığı dönemlerde bilgisayar serüvenim başladı.Bilgisayarımın Harddiskinin şu anki bilgisayarımın Ram’inden az olduğu zamanlarda 163 üzerinden internete bağlanan bir neslin üyelerindenim diyebilirim. Elekktronik alanında çok fazla ilerlemeyi hiç düşünmedim. Aklımda hep bilgisayar vardı. Askere gitmeden toplayıp sattığım bilgisayarlardan kazandığım parayla ilk cep telefonumu aldım.

burcinPeki siz Burçin Bey ?

Askerlik görevim sonrası 2007 yılında Hp Call Center’da Son Kullanıcılar’a yaşadıkları sorunlarda yardımcı olmaya çalıştım. Benim için çok çok değerli bir tecrübeydi. Hem geniş bir ürün yelpazesinde derinleme bilgi sahibi oldum hem de Son Kullanıcılar’ın beklentileri ve yaşadıkları sorunlarla alakalı bilgiler edindim. Bu süre zarfında Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisinde Sistem Mühendislik Kursunu tamamladıktan sonra Kursta da edindiğim bilgiyi Türkiyenin en genç ve en Dinamik Gsm firmasında IT Teknolojileri kısmında kullanmaya devam ediyorum.Kerem’in de bahsettiği gibi yemek yerken aklımda olan “www.kaclitreyakar.com” dan bahsettim. Kerem’in gözlerindeki parıltı beni daha da cesaretlendirdi.

Kaclitreyakar.com fikri, ikinci el araba satın almak için araştırma yaparken üretici firma verileri dışında son kullanıcı tecrübelerini paylaşan bir site olmamasının eksikliğini hissetmemle doğdu diyebilirim. Sonrasında ise ilk iş olarak Kerem ile fikrimizi geliştirme sürecine girdik ve yola sıfır kilometre araçları sitemizde yayınlayarak başladık.Türkiye’de alanında ilk site olan www.kaclitreyakar.com’un gelişim sürecinden biraz bahseder misiniz? Ziyaretçilerine sunduğu hizmetler nelerdir.Kaçlitreyakar.com çok basit ama uygulaması oldukça zor bir fikirdi. Aslında alanında tek gibi gözükse de bir çok forum sitesinde buna benzer çalışmaları görmek mümkün. Bizim amacımız işi forum tadından uzaklaştırmadan aranan bilginin çok hızlı bir şekilde ziyaretçiye sunulması. Bu arada web sitemizde şu anda bulunan tüm bilgiler üreticilerin fabrika bilgilerine dayalı olarak verilmiş ortalama yakıt bilgilerini içeriyor. Ülkemizde 72 farklı markada 500’ün üzerinde model seçeneği ve 1500’ün üzerinde motor seçeneği bulunuyor. Bu veriler günlük hayatta en sık kullanılan otomobil tipleri için geçerli. Bunların haricinde daha nice üretilen markalar ve modeller mevcut.

Biz başlangıç projemizde 2013 ve 2014 modelli araçları baz alarak kaclitreyakar.com’u hayata geçirdik. Geriye dönük çalışmalarımız Mayıs 2014 itibari ile başlamış olacak. Bu tarihten sonra daha eski model araçların da bilgilerini bulmak mümkün hale gelecek.Kaclitreyakar.com sadece fabrika bilgilerini içermiyor tabi ki. Şubat ayında kullanıma sunacağımız yeni uygulamamız ile sitemiz üzerinden dilerlerse ziyaretçilerimiz de kendi kullandıkları araçların yakıt bilgilerini girebilecek, aracı almak için araştırma yapan diğer ziyaretçilere bu araç hakkında yakıt bilgisini ilk ağızdan sunabilecekler. Bu paylaşımlar için sürpriz hediyelerimiz de olabilir.
Yine Burçin’in fikirleri arasında bulunan “Ayın Cimrisi” model seçimimiz bulunuyor. Bu aracı oldukça sık eleyip ziyaretçilerimiz için test ediyoruz ve gerçekten en cimri aracı onlar için bulup tüm özellikleri ile anlatıyoruz.

Yakıt tüketimi konusunda Türkiye’deki alışkanlıklar nelerdir? Bu alışkanlıklar teknolojinin gelişmesiyle beraber sizce nasıl bir hal alacak?

Bildiğiniz üzere Türkiye yakıt satışı konusunda litrede en pahalı ülkeler sıralamasında 3. sırada. Bu da haliyle kalabalık kentlerde orta düzey geliri olan aileleri oldukça etkileyen bir durum. Özellikle yakıt üzerindeki vergileri düşünürsek lüks bir kullanım sergiliyoruz. Bu da otomobil sahibi olmak isteyen kişileri araç almadan önce iyi bir araştırma yapmaya itiyor.
İstanbul en kalabalık ilimiz olduğu için araştırmalarımızı İstanbul için yaptık. En çok araç ve yakıt kullanımı bu ilimizde. Araçlar günde ortalama 140 km kullanılıyor ve ortalama hız 35 km. Yani dur-kalk ve ortalama yakıta en çok para ver. Dizel en çok tercih edilen yakıt türü. Bunu LPG ve Benzin takip ediyor. Hal böyle olunca “En çok kilometre hangi araçla yapılır?” sorusu en çok sorulan soru.

Biz de diyoruz ki: Sizin Aracınız Kaç Litre Yakıyor ?

Gelişen teknoloji ile birlikte benzinli araçlar 100 km’de neredeyse dizel araçlar kadar az yakmaya başlasa da henüz bir dizel aracın yakıt tasarrufunu sağlayabilmiş değiller. Elektrikli araçlar gelişen teknolojinin en iyi örnekleri. Ancak bu araçlar da ne yazık ki devletin vergilendirme sistemlerinden nasiplerini aldıklarından henüz fiyat olarak cazip değiller. Benzinli ya da Dizel araçlara göre aradaki fiyat farkı 2 yıllık yakıt gelirinize karşılık geliyor.

Gelecek vadede yeni projeleriniz var mı?

Kaclitreyakar.com da 350’ye yakın model araç hakkında detaylı bilgi bulabilmek mümkün. Ancak daha önce bahsettiğim gibi bu bilgiyi en hızlı şekilde 5 katına çıkarmak ilk hedefimiz. Ardından kullanıcılarımıza özel istatistiki bilgiler ve haberler vermek gibi planlarımız var. Bu projelerimiz de şu an gelişim aşamasında.

Yatırım konusunda ne düşünüyorsunuz?

Küçük ölçekli bir girişim olduğumuz düşünüldüğünde yatırım konusuna sıcak bakmamak imkansız gibi duruyor. Özellikle reklam desteğine çok ihtiyacımız var. Birkaç özel yatırım şirketi ile görüşüyoruz. İlerleyen dönemde iyi bir yatırımcı bulursak “Hayır.” demek zor. Ancak şu anda %100 kendi sermayemiz ile devam ediyoruz.

2 thoughts on “Kaclitreyakar.com nedir? Kurucuları kimlerdir? [Söyleşi]

Add Comment