Oculus Firmasından Apple’a Sataşma: İyi Bilgisayar Üretin

Oculus firmasının kurucusu olan Palmer Luckey, Ocolus şirketine ait olan Rift isimin Sanal Gerçeklik başlığının neden Mac yazılım desteği olmadığı konusu ile ilgili olarak iddialı bir açıklama yaptı. Palmer Luckey, Apple firmasının Rift Sanal Gerçeklik başlığını çalıştırabilecek kalitede iyi bilgisayarlar piyasaya sürmediğini söyledi.

oculus1

Bu problemi çözmenin Apple Firmasının elinde olduğunu söyledi ve iyi kalitede bir bilgisayar yapacak olurlarsa gerekli desteği veririz.” şeklinde açıklamada bulundu. Bu problemlerin temelinde Apple firmasının bilgisayar modellerine üst sınıf ekran kartlarını kullanmamasının sebep olduğunu söyleyen Palmer Luckey, büyük paralar verip Mac cihazlarını alan kişilerin bile Oculus Rift Sanal Gerçeklik Başlığı için uygun olan gereksinimlere ulaşmadıklarını söyledi.

Apple Firmasının üst sınıfta olan Mac Pro cihazlarında çift ayrık işlemci oluyor. Ama bu ekran kartları öncelikli olarak oyun oynamak yerine profesyonel ihtiyaçları karşılamayı amaçlıyor. Oculus Rift Sanal Başlık Cihazı ve HTC’e ait olan Vive VR modeli gibi sanal gerçeklik başlıkları oyun ihtiyaçlarını karşılayabilen grafik işlemcileri ile çalışmayı destekliyor. Nvidia ekran kartı üreticisin GTX 970 ve bu kalitedeki grafik işlemciler bu bekletilere cevap verebiliyor.

Apple CEO’su Tim Cook ise, Apple firmasının son yapılan yatırımcı toplantısında yaptığı konuşma sırasında sanal gerçeklik başlıklarına olan ilgilerini belirtmişti. Fakat Oculus Ceo’u Palmer Luckey’in açıklamarına göre yakın zamanda Apple Mac bilgisayarları üzerinden sanal gerçeklik uygulamasını kullanmak pek mümkün görünmüyor.

Add Comment